za sprawą nie żyjącej już
Ani Skrobek,
naszej przemiłej grupowiczki,
mieliśmy okazję zwiedzić
powoli przywracany
do dawnego blasku
dawny pałac
Towarzystwa Kredytowego Miejskiego
przy ul. Pomorskiej 21.
Aniu Dziękujemy Ci.
Po obiekcie oprowadzała nas pani konserwator
Anna Rostkowska nadzorująca z ramienia inwestora restaurację obiektu.
foto Bronisław Wilkoszewski 1896 r. |
Na naszych oczach odradza się jeden z najstarszych i jednocześnie jeden z najładniejszych budynków naszego miasta - pałac Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi.
Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi powołano do życia w 1872 roku i była to, po warszawskiej, druga tego typu placówka na terenie Królestwa Polskiego.
Inicjatorami jej powstania byli łódzcy przemysłowcy i handlowcy, którzy w ten sposób chcieli ułatwić dostęp do pozyskiwania środków na nowe inwestycje.
Andrzej Rosicki |
Przez wiele lat funkcję prezesa pełnił były prezydent Łodzi, Andrzej Rosicki, który wcześniej, za udzielanie wsparcia powstańcom Styczniowym stracił urząd w magistracie.
Celem Towarzystwa Kredytowego było udzielanie pożyczek pod zastaw hipoteczny. Działalność Towarzystwa odegrała ogromną rolę w kształtowaniu architektonicznego wizerunku miasta. Dzięki pieniądzom pochodzącym z kredytów zaczęły powstawać obiekty, które tworzyły wielkomiejski charakter Łodzi.
Gmach Towarzystwa przy ulicy Średniej 17 (obecnie Pomorska 21) zbudowano w latach 1878–1881 według projektu Hilarego Majewskiego.
Front głównego budynku zwieńczony został trójkątnym frontonem wypełnionym reliefem z dewizą „VIRIBUS UNITIS” (Wspólnymi siłami) wyrażającą ideę Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi.
Pałac Towarzystwa w momencie jego powstania był jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów miasta.
Użytkowano go zgodnie z przeznaczeniem do 1939 roku.
W 1945 roku do obiektu wprowadził się sztab Armii Radzieckiej. W roku 1949 pałac oddano w użytkowanie Uniwersytetowi Łódzkiemu, a po wyodrębnieniu z UŁ wydziałów medycznych Akademii Medycznej.
Lata użytkowania budynku niezgodnie z przeznaczeniem (w budynku mieścił się Instytut Stomatologii), doprowadziły gmach do ruiny.
Od 2007 r. właścicielem budynku jest międzynarodowa firma Fenix Capital S.A., inwestująca w zniszczone lub zaniedbane nieruchomości o znaczeniu historycznym i nadal dużym potencjale marketingowym.
W Łodzi oprócz tego pałacyku przy ul. Pomorskiej posiada dawną fabrykę przy ul. Żeligowskiego.
Budynek założony został na planie zbliżonym do litery „T”. Część frontowa rozciągnięta została wzdłuż ulicy Pomorskiej.
Urozmaicona została bocznymi ryzalitami z prostopadle do niej usytuowanym środkowym skrzydłem wysuniętym w kierunku podwórza.
Lico ryzalitów fasady zgodne jest z linią zabudowy ulicy, siedmioosiowa cześć środkowa została lekko cofnięta od ulicy.
Do XIX-wiecznego obiektu już miesiąc po zakupie weszła ekipa remontowana, która z dbałością o najmniejsze szczegóły zaczęła remontować zniszczone wnętrze i elewację okazałej siedziby.
O szczegółowości prac remontowanych może świadczyć na przykład fakt, że na podstawie zachowanych klamek okiennych odrestaurowano kilkadziesiąt brakujących.
Niemal od zera układano drewniany parkiet, a marmurowe posadzki mają pierwotny układ i kolorystykę.
Pomorska 21 Dom Towarzystwa Kredytowego, bo tak teraz nazywać się będzie wyremontowany budynek, ma być miejscem dla biznesu, kultury i zwykłych łodzian.
Parter, gdzie znajduje się dawna Sala Posiedzeń Dyrekcji, połączona z Salą Operacyjną, można wynająć na konferencje i bankiety.
Na pierwszym piętrze, gdzie znajduje się okazała Sala Zgromadzeń, zorganizować można duże przyjęcia.
Kilka pomieszczeń (łącznie ok. 200 m.kw.) znajdujących się w skrzydłach budynku, przeznaczono na biura.
Dodatkowo na dole powstać mają też lokale gastronomiczne, a w piwnicach planowana jest galeria sztuki.
Powoli wypełniany jest kalendarz imprez, zarówno biznesowych jak i kulturalnych.
Do firmy wpływają także liczne zapytania dotyczące organizacji przyjęć od osób prywatnych.
Pierwsza wystawa, jaka zagościła w wyremontowanym budynku, była wystawą prac wybitnego polskiego malarza Henryka Cześnika,
na której zaprezentowanych zostało 20 obrazów artysty.
Aniu brakuje nam Ciebie.
woj. łódzkie
pow. łódzki
Miasto Łódź
czerwiec 2016 r.
źródło: lodz.naszemiasto.pl, web.archive.org, R.Bonisławski, J.Podolska, Spacerownik łódzki, Biblioteka Gazety Wyborczej, s.44-45, Fot. archiwalna ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, wikipedia.
Piękne wnętrza.
OdpowiedzUsuńPiękne to fakt.
OdpowiedzUsuńZewnątrz też piękny ale usytuowanie pałacu nie pozwala na pokazanie jego pięknej architektury.